AVX Corporation 12062A241GAT2A
12062A241GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12062A241GAT2A
Brief Description
CAP CER 240PF 200V NP0 1206
Datasheet Download
12062A241GAT2A.pdf
Availability of 12062A241GAT2A
QUANTITY
12062A241GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12062A241GAT2A
Internal Part NumberEIS-12062A241GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12062A241GAT2A
Related Links12062A2, 12062A241GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12062A241GAT2A Details Description
Related parts for 12062A241GAT2A
FIXED IND 33NH 1A 140 MOHM SMD datasheet.pdf
IC D/A CONV 10BIT MICRPWR 8-MSOP datasheet.pdf
IC 16-BIT V-OUTPUT D/A 32-TQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
IC TRANSCVR CAN HS 8SOIC datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 2POS datasheet.pdf