AVX Corporation 12065A102GAT4A
12065A102GAT4A picture photo
Mfg. Part Number
12065A102GAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
12065A102GAT4A.pdf
Availability of 12065A102GAT4A
QUANTITY
12065A102GAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065A102GAT4A
Internal Part NumberEIS-12065A102GAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065A102GAT4A
Related Links12065A1, 12065A102GAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065A102GAT4A Details Description
Related parts for 12065A102GAT4A
CONN HEADER .100 DUAL R/A 20POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 20PLCC datasheet.pdf
OSC VCXO 100.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS W/SKT BOX datasheet.pdf
DIN RAIL PLC SENSOR RELAY 24VDC datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG BLACK 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 211 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf