AVX Corporation 12065A182KAT2A
12065A182KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12065A182KAT2A
Brief Description
CAP CER 1800PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
12065A182KAT2A.pdf
Availability of 12065A182KAT2A
QUANTITY
12065A182KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065A182KAT2A
Internal Part NumberEIS-12065A182KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065A182KAT2A
Related Links12065A1, 12065A182KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065A182KAT2A Details Description
Related parts for 12065A182KAT2A
FIXED IND 5.6NH 750MA 90 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DGTL POT 100K 129TAPS 10-MSOP datasheet.pdf
CONN HEADR 48POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONV AC/DC 90-264VAC 3.3V 2.5A datasheet.pdf
MICRO 21POS PIN 8" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf