AVX Corporation 12065A2R7BAT2A
12065A2R7BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12065A2R7BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.7PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
12065A2R7BAT2A.pdf
Availability of 12065A2R7BAT2A
QUANTITY
12065A2R7BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065A2R7BAT2A
Internal Part NumberEIS-12065A2R7BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065A2R7BAT2A
Related Links12065A2, 12065A2R7BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065A2R7BAT2A Details Description
Related parts for 12065A2R7BAT2A
BOX ABS GRAY 7.09"L X 6.14"W datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 28V 22W TO272-4 datasheet.pdf
TOOL HAND FOR MOD PLUG datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM TIN PLT BRAID datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
CAP FILM 5100PF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS T/H GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V .67A PCB datasheet.pdf