AVX Corporation 12065C102MA12A
12065C102MA12A picture photo
Mfg. Part Number
12065C102MA12A
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 1206
Datasheet Download
12065C102MA12A.pdf
Availability of 12065C102MA12A
QUANTITY
12065C102MA12A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065C102MA12A
Internal Part NumberEIS-12065C102MA12A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065C102MA12A
Related Links12065C1, 12065C102MA12A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065C102MA12A Details Description
Related parts for 12065C102MA12A
BEZEL SILVER FOR PM4H TIMER datasheet.pdf
CONN SOCKET 10 AWG CRIMP 2MM datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH 8X LOSIDE W/SPI 24SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVSR CPU 16K EEPROM 8DIP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 83MM datasheet.pdf
SRC-I 1CO datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NC 16A datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf