AVX Corporation 12065C104KA12A
12065C104KA12A picture photo
Mfg. Part Number
12065C104KA12A
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
12065C104KA12A.pdf
Availability of 12065C104KA12A
QUANTITY
12065C104KA12A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065C104KA12A
Internal Part NumberEIS-12065C104KA12A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065C104KA12A
Related Links12065C1, 12065C104KA12A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065C104KA12A Details Description
Related parts for 12065C104KA12A
HOOK-UP SOLID 20AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 3-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.384MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RODLESS CYLINDER datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0082UF RADIAL datasheet.pdf