AVX Corporation 12065C362KAT2A
12065C362KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12065C362KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3600PF 50V X7R 1206
Datasheet Download
12065C362KAT2A.pdf
Availability of 12065C362KAT2A
QUANTITY
12065C362KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065C362KAT2A
Internal Part NumberEIS-12065C362KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3600pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065C362KAT2A
Related Links12065C3, 12065C362KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065C362KAT2A Details Description
Related parts for 12065C362KAT2A
IC MUX/DEMUX 8X1 20QFN datasheet.pdf
SSR OCMOS FET 200MA NO 8-SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 33POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM SMT AU 12POS datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES ROLLER PLUNGER datasheet.pdf
CONN 9POS TERM BLOCK ORG datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
DOCKING CONN 164POS RECEPT datasheet.pdf