AVX Corporation 12065C4R7KAT2A
12065C4R7KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12065C4R7KAT2A
Brief Description
CAP CER 4.7PF 50V X7R 1206
Datasheet Download
12065C4R7KAT2A.pdf
Availability of 12065C4R7KAT2A
QUANTITY
12065C4R7KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12065C4R7KAT2A
Internal Part NumberEIS-12065C4R7KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12065C4R7KAT2A
Related Links12065C4, 12065C4R7KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12065C4R7KAT2A Details Description
Related parts for 12065C4R7KAT2A
RES SMD 825K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
USB A TO MINI B 1.5M BLACK datasheet.pdf
RES 402 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 20% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM datasheet.pdf
BRIDGE RECT 6A 200V datasheet.pdf
91-P datasheet.pdf
DIP SWITCH datasheet.pdf
CAP FILM 470PF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf