AVX Corporation 12067A0R5BAT2A
12067A0R5BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12067A0R5BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.50PF 500V NP0 1206
Datasheet Download
12067A0R5BAT2A.pdf
Availability of 12067A0R5BAT2A
QUANTITY
12067A0R5BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12067A0R5BAT2A
Internal Part NumberEIS-12067A0R5BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.50pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12067A0R5BAT2A
Related Links12067A0, 12067A0R5BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12067A0R5BAT2A Details Description
Related parts for 12067A0R5BAT2A
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 549 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 780HBGA datasheet.pdf
IC MUX/SW ANLG LV CMOS 16-QSOP datasheet.pdf
LED DRIVER 200W 445V 120-277 datasheet.pdf
12V SOLENOID VALVE - 3/4\" datasheet.pdf