AVX Corporation 1206CA300KAT1A
1206CA300KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1206CA300KAT1A
Brief Description
CAP CER 30PF 630V NP0 1206
Datasheet Download
1206CA300KAT1A.pdf
Availability of 1206CA300KAT1A
QUANTITY
1206CA300KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206CA300KAT1A
Internal Part NumberEIS-1206CA300KAT1A
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance30pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206CA300KAT1A
Related Links1206CA3, 1206CA300KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206CA300KAT1A Details Description
Related parts for 1206CA300KAT1A
XFRMR LAMINATED 56VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN +/-15VOUT datasheet.pdf
IND 10MM FLAT BLUE DIFF TAB TERM datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf