AVX Corporation 1206CC181KAT1A
1206CC181KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1206CC181KAT1A
Brief Description
CAP CER 180PF 630V X7R 1206
Datasheet Download
1206CC181KAT1A.pdf
Availability of 1206CC181KAT1A
QUANTITY
1206CC181KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206CC181KAT1A
Internal Part NumberEIS-1206CC181KAT1A
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206CC181KAT1A
Related Links1206CC1, 1206CC181KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206CC181KAT1A Details Description
Related parts for 1206CC181KAT1A
RES SMD 34K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle 70 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
C/A DUP SC/MT-RJ SM1M1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 2GBIT 800MHZ FBGA datasheet.pdf
RES SMD 4.93K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf