AVX Corporation 1206CC472KAT9A
1206CC472KAT9A picture photo
Mfg. Part Number
1206CC472KAT9A
Brief Description
CAP CER 4700PF 630V X7R 1206
Datasheet Download
1206CC472KAT9A.pdf
Availability of 1206CC472KAT9A
QUANTITY
1206CC472KAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206CC472KAT9A
Internal Part NumberEIS-1206CC472KAT9A
Standard Package500
Series-
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206CC472KAT9A
Related Links1206CC4, 1206CC472KAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206CC472KAT9A Details Description
Related parts for 1206CC472KAT9A
STD POWER TIMER datasheet.pdf
CAP CER 3.8PF 100V S2H 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf