Microsemi Commercial Components UPTB33/TR7
UPTB33/TR7 picture photo
Mfg. Part Number
UPTB33/TR7
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 33VWM POWERMITE
Datasheet Download
UPTB33/TR7.pdf
Availability of UPTB33/TR7
QUANTITY
UPTB33/TR7 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPTB33/TR7
Internal Part NumberEIS-UPTB33/TR7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp56.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.65A
Power - Peak Pulse1000W (1kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-216AA
Supplier Device PackagePowermite 1 (DO216-AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPTB33/TR7
Related LinksUPTB3, UPTB33/TR7 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
UPTB33/TR7 Details Description
Related parts for UPTB33/TR7
CONN RCPT .100" 40POS DUAL GOLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:9 65MHZ 28PLCC datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM HYBRID 28-QSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
DSUB 15POS SKT CRIMP FLOAT datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 110PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 8A TO220AC datasheet.pdf
FUSE LK CPS H 001A RB 23" datasheet.pdf