AVX Corporation 1206GA820KAT9A
1206GA820KAT9A picture photo
Mfg. Part Number
1206GA820KAT9A
Brief Description
CAP CER 82PF 2KV NP0 1206
Datasheet Download
1206GA820KAT9A.pdf
Availability of 1206GA820KAT9A
QUANTITY
1206GA820KAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206GA820KAT9A
Internal Part NumberEIS-1206GA820KAT9A
Standard Package500
Series-
PackagingBulk
Capacitance82pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206GA820KAT9A
Related Links1206GA8, 1206GA820KAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206GA820KAT9A Details Description
Related parts for 1206GA820KAT9A
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf