AVX Corporation 1206GC101MAT1A
1206GC101MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1206GC101MAT1A
Brief Description
CAP CER 100PF 2KV X7R 1206
Datasheet Download
1206GC101MAT1A.pdf
Availability of 1206GC101MAT1A
QUANTITY
1206GC101MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206GC101MAT1A
Internal Part NumberEIS-1206GC101MAT1A
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206GC101MAT1A
Related Links1206GC1, 1206GC101MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206GC101MAT1A Details Description
Related parts for 1206GC101MAT1A
RELAY OPTOMOS 120MA SP-NO 6-SMD datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 1A E-LINE datasheet.pdf
COVER 2-TYPE FR 505 ISG datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 333MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
D SUB MA RA 2W2PC_UNLOADED, BRAC datasheet.pdf
CABLE FFC .5MM TYPE 2 50P 152MM datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf