Littelfuse 1206L110WR
1206L110WR picture photo
Mfg. Part Number
1206L110WR
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE PTC RESET 6V 1.10A 1206
Datasheet Download
1206L110WR.pdf
Availability of 1206L110WR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1206L110WR Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206L110WR
Internal Part NumberEIS-1206L110WR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® 1206L
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max6V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)1.1A
Current - Trip (It)2.2A
R Min/Max0.040 ~ 0.180 Ohm
Time to Trip0.3s
Package / Case1206 (3216 Metric), Concave, Long Side Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206L110WR
Related Links1206L, 1206L110WR Datasheet, Littelfuse Distributor
1206L110WR Details Description
Related parts for 1206L110WR
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
JUMPER 25A 4POS WTR 2.5/ZZ datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A TO220FL datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 5W AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 29.7V 2KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 1KVDC AXIAL datasheet.pdf
CABINET ST STEEL 18.1X25.1X72.1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS CBL SKT RA CRIMP datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 16POS datasheet.pdf