AVX Corporation 1206YC102KAT2A
1206YC102KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
1206YC102KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 16V X7R 1206
Datasheet Download
1206YC102KAT2A.pdf
Availability of 1206YC102KAT2A
QUANTITY
1206YC102KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206YC102KAT2A
Internal Part NumberEIS-1206YC102KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206YC102KAT2A
Related Links1206YC1, 1206YC102KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206YC102KAT2A Details Description
Related parts for 1206YC102KAT2A
CONN HEADER 58POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 28-SOIC datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 18-SOX datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
LED 3535L 5700K 80CRI COOL WHITE datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
TV 18C 14#22D 4#8 TWIN SKT RE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf