AVX Corporation 1206ZC104KAT2A
1206ZC104KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
1206ZC104KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 10V X7R 1206
Datasheet Download
1206ZC104KAT2A.pdf
Availability of 1206ZC104KAT2A
QUANTITY
1206ZC104KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206ZC104KAT2A
Internal Part NumberEIS-1206ZC104KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206ZC104KAT2A
Related Links1206ZC1, 1206ZC104KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206ZC104KAT2A Details Description
Related parts for 1206ZC104KAT2A
802.11B WIFI DEVELOPMENT KIT datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 0.1A SC70-5 datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 20DIP datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 ORN/YLW/GRN DIFF datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC REG BUCK 15V 1A TO220-5 datasheet.pdf