Honeywell Sensing and Productivity Solutions 121-102EAJ-Q01
121-102EAJ-Q01 picture photo
Mfg. Part Number
121-102EAJ-Q01
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR PROBE 1KOHM 20% RAD
Datasheet Download
121-102EAJ-Q01.pdf
Availability of 121-102EAJ-Q01
QUANTITY
121-102EAJ-Q01 Order Process
Ship out your order
Specifications of 121-102EAJ-Q01
Internal Part NumberEIS-121-102EAJ-Q01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
Series121
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C1k
Resistance Tolerance±20%
B Value Tolerance±2.6%
B0/50-
B25/50-
B25/75-
B25/853518K
Operating Temperature-60°C ~ 300°C
Power - Max-
Length - Lead Wire2.00" (50.8mm)
Mounting TypeFree Hanging
Package / CaseCylindrical Probe, Glass
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)121-102EAJ-Q01
121-102EAJ-Q01 Details Description
Related parts for 121-102EAJ-Q01
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 115V datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 140A TO-264 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW SOT323-3 datasheet.pdf
THERMO TRANSFER PRINTER datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.5A 8-DIP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 76MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR MAG SW 80G CROS AXS 8SOIC datasheet.pdf
330UF 16V 10X12MM 105C 4000H datasheet.pdf