AVX Corporation 12101A272FA12A
12101A272FA12A picture photo
Mfg. Part Number
12101A272FA12A
Brief Description
CAP CER 2700PF 100V NP0 1210
Datasheet Download
12101A272FA12A.pdf
Availability of 12101A272FA12A
QUANTITY
12101A272FA12A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12101A272FA12A
Internal Part NumberEIS-12101A272FA12A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12101A272FA12A
Related Links12101A2, 12101A272FA12A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12101A272FA12A Details Description
Related parts for 12101A272FA12A
DIODE ZENER 13V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 27K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 16PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST 2M datasheet.pdf
1 MM PC BOARD SOCKET datasheet.pdf
IC PLL WAN SYNC ETHERNET 64TQFP datasheet.pdf
TRANSISTOR BIPOLAR 2.7-3.1GHZ datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf