AVX Corporation 12101C103KAZ2A
12101C103KAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
12101C103KAZ2A
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 1206
Datasheet Download
12101C103KAZ2A.pdf
Availability of 12101C103KAZ2A
QUANTITY
12101C103KAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12101C103KAZ2A
Internal Part NumberEIS-12101C103KAZ2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12101C103KAZ2A
Related Links12101C1, 12101C103KAZ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12101C103KAZ2A Details Description
Related parts for 12101C103KAZ2A
IC D-TYPE POS TRG SNGL 28PLCC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 18A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 2-4 16-SOIC datasheet.pdf
RELAY SSR SPST SGL 0.05A 4-SOP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.1A 8SOIC datasheet.pdf