Schurter PFMU.075.2
PFMU.075.2 picture photo
Mfg. Part Number
PFMU.075.2
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE PTC 0.75A 6V RESET SMD T/R
Datasheet Download
PFMU.075.2.pdf
Availability of PFMU.075.2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PFMU.075.2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PFMU.075.2
Internal Part NumberEIS-PFMU.075.2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPFMU
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max6V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)750mA
Current - Trip (It)1.5A
R Min/Max0.070 ~ 0.450 Ohm
Time to Trip0.1s
Package / Case1210 (3225 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFMU.075.2
Related LinksPFMU., PFMU.075.2 Datasheet, Schurter Distributor
PFMU.075.2 Details Description
Related parts for PFMU.075.2
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 7W datasheet.pdf
FUSE GLASS 7A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
GDT 75V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
XLATOR DUAL 4BIT 12-UBUMP datasheet.pdf
BOARD EVAL SMART CARD INTERFACE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 750 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 180 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf