AVX Corporation 12101C155MAT2A
12101C155MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12101C155MAT2A
Brief Description
CAP CER 1.5UF 100V X7R 1210
Datasheet Download
12101C155MAT2A.pdf
Availability of 12101C155MAT2A
QUANTITY
12101C155MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12101C155MAT2A
Internal Part NumberEIS-12101C155MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.79mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12101C155MAT2A
Related Links12101C1, 12101C155MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12101C155MAT2A Details Description
Related parts for 12101C155MAT2A
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT US8 datasheet.pdf
BOARD EVAL SYNC BUCK 550KHZ datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 160A D2PAK datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
MICRO 51C P 12" WHT JACKS datasheet.pdf
RES SMD 5.11 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIBER DOME STUB TERM 1K' CABLE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A SYNC datasheet.pdf
EVAL MODULE 1200V SIC MOSFET datasheet.pdf