AVX Corporation 12101C224MAT4A
12101C224MAT4A picture photo
Mfg. Part Number
12101C224MAT4A
Brief Description
CAP CER 0.22UF 100V X7R 1210
Datasheet Download
12101C224MAT4A.pdf
Availability of 12101C224MAT4A
QUANTITY
12101C224MAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12101C224MAT4A
Internal Part NumberEIS-12101C224MAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12101C224MAT4A
Related Links12101C2, 12101C224MAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12101C224MAT4A Details Description
Related parts for 12101C224MAT4A
CONN HEADER VERT .100 22POS 15AU datasheet.pdf
ESD HANDLER 10-3/4X4-5/8X2-3/8 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 100KHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
LED CBI 3MM DIN YW/GN DIFF RA datasheet.pdf
RES 5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6+PE CBL PIN RA CRIMP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DSUB MALE SCREW LOCK ROHS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 50A 600VAC datasheet.pdf