AVX Corporation 12101C274KAT2A
12101C274KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12101C274KAT2A
Brief Description
CAP CER 0.27UF 100V X7R 1210
Datasheet Download
12101C274KAT2A.pdf
Availability of 12101C274KAT2A
QUANTITY
12101C274KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12101C274KAT2A
Internal Part NumberEIS-12101C274KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.27µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)