AVX Corporation 12101U2R2CAT2A
12101U2R2CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12101U2R2CAT2A
Brief Description
CAP CER 2.2PF 100V NP0 1210
Datasheet Download
12101U2R2CAT2A.pdf
Availability of 12101U2R2CAT2A
QUANTITY
12101U2R2CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12101U2R2CAT2A
Internal Part NumberEIS-12101U2R2CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12101U2R2CAT2A
Related Links12101U2, 12101U2R2CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12101U2R2CAT2A Details Description
Related parts for 12101U2R2CAT2A
IC PWR MGR HOTSWP 3-8V 16-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
RES SMD 7.69KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 27K OHM 0404 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT SCKT datasheet.pdf