AVX Corporation 12101U8R2CAT2A
12101U8R2CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12101U8R2CAT2A
Brief Description
CAP CER 8.2PF 100V NP0 1210
Datasheet Download
12101U8R2CAT2A.pdf
Availability of 12101U8R2CAT2A
QUANTITY
12101U8R2CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12101U8R2CAT2A
Internal Part NumberEIS-12101U8R2CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)