AVX Corporation 12102C103JAT2A
12102C103JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12102C103JAT2A
Brief Description
CAP CER 10000PF 200V X7R 1210
Datasheet Download
12102C103JAT2A.pdf
Availability of 12102C103JAT2A
QUANTITY
12102C103JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12102C103JAT2A
Internal Part NumberEIS-12102C103JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12102C103JAT2A
Related Links12102C1, 12102C103JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12102C103JAT2A Details Description
Related parts for 12102C103JAT2A
CONN HDR 10POS DUAL R/A TIN datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 3.6A 43.2 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 10ppm 10pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC BUFFER 1:1/1:2 96-LFBGA datasheet.pdf
RES SMD 305 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 6POS 5.08MM ANGLED datasheet.pdf
RES 66K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 14.5A 8DFN datasheet.pdf