AVX Corporation 12102U120KAT2A
12102U120KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12102U120KAT2A
Brief Description
CAP CER 12PF 200V NP0 1210
Datasheet Download
12102U120KAT2A.pdf
Availability of 12102U120KAT2A
QUANTITY
12102U120KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12102U120KAT2A
Internal Part NumberEIS-12102U120KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12102U120KAT2A
Related Links12102U1, 12102U120KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12102U120KAT2A Details Description
Related parts for 12102U120KAT2A
RES SMD 287 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC 10-BIT 8-CH A/D 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.82 OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
RES 39K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
WASHER FLAT M30 NYLON datasheet.pdf
FIXED IND 200UH 52MA 21 OHM TH datasheet.pdf
D SUB IP 67 TOP ENTRY PLASTIC HO datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T412 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf