AVX Corporation 12103A103JAT2A
12103A103JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12103A103JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 25V NP0 1210
Datasheet Download
12103A103JAT2A.pdf
Availability of 12103A103JAT2A
QUANTITY
12103A103JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12103A103JAT2A
Internal Part NumberEIS-12103A103JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12103A103JAT2A
Related Links12103A1, 12103A103JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12103A103JAT2A Details Description
Related parts for 12103A103JAT2A
ROUND SPACER #6 BRASS 1" datasheet.pdf
RES 102K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 350A DO205AB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HDR 59POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
MDM-31SH048F datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
IC DAC 10-BIT VOUT 16MSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 48POS PNL MNT SKT datasheet.pdf