AVX Corporation 12103C154MAT2A
12103C154MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12103C154MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.15UF 25V X7R 1210
Datasheet Download
12103C154MAT2A.pdf
Availability of 12103C154MAT2A
QUANTITY
12103C154MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12103C154MAT2A
Internal Part NumberEIS-12103C154MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12103C154MAT2A
Related Links12103C1, 12103C154MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12103C154MAT2A Details Description
Related parts for 12103C154MAT2A
TAGS MARKER 5/3.5 #1-10 1=100PC datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV 4CH I2C 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
H-TOOL 535 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 650MA 420 MOHM datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
LED ASSY 1POS 21.6MM RND CLEAR datasheet.pdf
4700UF 385V 76X146MM 85C 10000H datasheet.pdf