AVX Corporation 12103C335JAT2A
12103C335JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12103C335JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3UF 25V X7R 1210
Datasheet Download
12103C335JAT2A.pdf
Availability of 12103C335JAT2A
QUANTITY
12103C335JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12103C335JAT2A
Internal Part NumberEIS-12103C335JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12103C335JAT2A
Related Links12103C3, 12103C335JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12103C335JAT2A Details Description
Related parts for 12103C335JAT2A
WASHER FLAT 3/8 FIBRE datasheet.pdf
IC REG LDO 10V 0.5A DDPAK datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 266 I/O 484FBGA datasheet.pdf
FUSE 32V 12A F/A LIFT TRUCK 10A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 1.09M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf