| Internal Part Number | EIS-VEFT1-S5-D12-SMT-TR | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | VEFT1-D-SMT Cert of Compliance | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Series 30/Apr/2014 | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | VEFT1-SMT | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 2 | |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V | |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V | |
| Voltage - Output 1 | 12V | |
| Voltage - Output 2 | -12V | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 42mA, 42mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 1W | |
| Voltage - Isolation | 3kV (3000V) | |
| Features | SCP | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 12-SMD Module (10 Leads) | |
| Size / Dimension | 0.60" L x 0.30" W x 0.24" H (15.2mm x 7.5mm x 6.0mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 78% | |
| Power (Watts) - Max | 1W | |