AVX Corporation 12105C104JAZ2A
12105C104JAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
12105C104JAZ2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1210
Datasheet Download
12105C104JAZ2A.pdf
Availability of 12105C104JAZ2A
QUANTITY
12105C104JAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12105C104JAZ2A
Internal Part NumberEIS-12105C104JAZ2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12105C104JAZ2A
Related Links12105C1, 12105C104JAZ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12105C104JAZ2A Details Description
Related parts for 12105C104JAZ2A
RES SMD 23.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC 8051 MCU 8K FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
CONN HDR 2MM SMT W/LATCH 14POS datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:6 5GHZ 32QFN datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.25W SOT363 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 3.8A 51 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 31POS PIN datasheet.pdf