AVX Corporation 12105C105KAT2A
12105C105KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12105C105KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1210
Datasheet Download
12105C105KAT2A.pdf
Availability of 12105C105KAT2A
QUANTITY
12105C105KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12105C105KAT2A
Internal Part NumberEIS-12105C105KAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.090" (2.29mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12105C105KAT2A
Related Links12105C1, 12105C105KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12105C105KAT2A Details Description
Related parts for 12105C105KAT2A
PHOTOTRANSISTOR 5MM NPN 890NM datasheet.pdf
NUT FOR J188 SERIES BLK KNURLED datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A SOT223 datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW SMINI3 datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC DO214AB datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 47UH SMD datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 1.6UF RADIAL datasheet.pdf