3M 951454-2012009-AR-PT
951454-2012009-AR-PT picture photo
Mfg. Part Number
951454-2012009-AR-PT
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HDR STR STACK 54POS 2MM SMD
Datasheet Download
951454-2012009-AR-PT.pdf
Availability of 951454-2012009-AR-PT
QUANTITY
951454-2012009-AR-PT Order Process
Ship out your order
Specifications of 951454-2012009-AR-PT
Internal Part NumberEIS-951454-2012009-AR-PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package110
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series951
PackagingTube
Number of Positions54
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Length - Overall0.606" (15.40mm)
Length - Post (Mating)0.157" (4.00mm)
Length - Stack Height0.449" (11.40mm)
Length - Tail-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)Flash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)951454-2012009-AR-PT
Related Links951454-201, 951454-2012009-AR-PT Datasheet, 3M Distributor
951454-2012009-AR-PT Details Description
Related parts for 951454-2012009-AR-PT
IC DETECTOR RF POWER SC70-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST US8 datasheet.pdf
SPARE TOOLING KIT HDM APPL datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.6VC DO204AC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH CAP BLACK datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf