AVX Corporation 12105C475K4Z2A
12105C475K4Z2A picture photo
Mfg. Part Number
12105C475K4Z2A
Brief Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1210
Datasheet Download
12105C475K4Z2A.pdf
Availability of 12105C475K4Z2A
QUANTITY
12105C475K4Z2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12105C475K4Z2A
Internal Part NumberEIS-12105C475K4Z2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.79mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12105C475K4Z2A
Related Links12105C4, 12105C475K4Z2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12105C475K4Z2A Details Description
Related parts for 12105C475K4Z2A
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 160PF 300V 1111 datasheet.pdf
IC MCU ARM 8KB FLASH 32VQFN datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 8POS datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 7.6MM SQUARE T/H datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf
HD VT TH SHRD datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 45D SQU datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/3V 0.3A X2-8DFN datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf