AVX Corporation 12105J100FBTTR
12105J100FBTTR picture photo
Mfg. Part Number
12105J100FBTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 10PF 50V 1210
Datasheet Download
12105J100FBTTR.pdf
Availability of 12105J100FBTTR
QUANTITY
12105J100FBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 12105J100FBTTR
Internal Part NumberEIS-12105J100FBTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.119" L x 0.098" W (3.02mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12105J100FBTTR
Related Links12105J1, 12105J100FBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
12105J100FBTTR Details Description
Related parts for 12105J100FBTTR
CABLE ASSEM 2MM 20PS SGL END 12" datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 3/8-24 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW TUMD2 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 1KX9 15NS 32QFP datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 26POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
TERMINATE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 63VDC 1812 datasheet.pdf