AVX Corporation 12107A102KAT2A
12107A102KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12107A102KAT2A
Brief Description
CAP CER 1000PF 500V NP0 1210
Datasheet Download
12107A102KAT2A.pdf
Availability of 12107A102KAT2A
QUANTITY
12107A102KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12107A102KAT2A
Internal Part NumberEIS-12107A102KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12107A102KAT2A
Related Links12107A1, 12107A102KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12107A102KAT2A Details Description
Related parts for 12107A102KAT2A
HOLDER BATT 6-D CELLS WIRE LEADS datasheet.pdf
MODULE SDRAM 512MB 168DIMM datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TRIMMER 250 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT SKT datasheet.pdf