TE Connectivity Measurement Specialties 1210A-002D-3L
1210A-002D-3L picture photo
Mfg. Part Number
1210A-002D-3L
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRES 2PSID 0-100MV 8-DIP
Datasheet Download
1210A-002D-3L.pdf
Availability of 1210A-002D-3L
QUANTITY
1210A-002D-3L Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210A-002D-3L
Internal Part NumberEIS-1210A-002D-3L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
Series-
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure2 PSI (13.79 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 100 mV
Accuracy±0.1%
Voltage - Supply-
Port SizeMale - 0.13" (3.23mm) Tube, Dual
Port StyleBarbless
FeaturesTemperature Compensated
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure6 PSI (41.37 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-DIP Module
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210A-002D-3L
Related Links1210A-, 1210A-002D-3L Datasheet, TE Connectivity Measurement Specialties Distributor
1210A-002D-3L Details Description
Related parts for 1210A-002D-3L
IC MCU 8BIT 768B OTP 18DIP datasheet.pdf
FAN PANEL GRILL 19" RACK MOUNT datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.0V SOT89-5 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 28POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A 4TMLF datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf