TE Connectivity Measurement Specialties 1210A-015A-3N
1210A-015A-3N picture photo
Mfg. Part Number
1210A-015A-3N
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRESSURE
Datasheet Download
1210A-015A-3N.pdf
Availability of 1210A-015A-3N
QUANTITY
1210A-015A-3N Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210A-015A-3N
Internal Part NumberEIS-1210A-015A-3N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
Series-
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 100 mV
Accuracy-
Voltage - Supply-
Port Size-
Port StyleNo Port
FeaturesTemperature Compensated
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure45 PSI (310.26 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-DIP Module
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210A-015A-3N
Related Links1210A-, 1210A-015A-3N Datasheet, TE Connectivity Measurement Specialties Distributor
1210A-015A-3N Details Description
Related parts for 1210A-015A-3N
CONN PIN 22-26AWG 30GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .048-.064" .293" datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 50ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 16POS 0.156 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
C/A 2.0MM SM LC-SC 2M1 datasheet.pdf
ZUB datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 10K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS 3.81MM GREEN datasheet.pdf