API Delevan 1210R-027J
1210R-027J picture photo
Mfg. Part Number
1210R-027J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7NH 1.562A 50 MOHM
Datasheet Download
1210R-027J.pdf
Availability of 1210R-027J
QUANTITY
1210R-027J Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210R-027J
Internal Part NumberEIS-1210R-027J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1210R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CorePhenolic
Inductance2.7nH
Tolerance±5%
Current Rating1.562A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)50 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant2.7GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.128" L x 0.095" W (3.26mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210R-027J
Related Links1210R, 1210R-027J Datasheet, API Delevan Distributor
1210R-027J Details Description
Related parts for 1210R-027J
RES SMD 232K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE RF SGL 50V 100MA SOD-323 datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY CTRLR/MONTR 24TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
DUPLEX FIBER PATCH CABLE 3FT datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf