| Internal Part Number | EIS-1210R-104F | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Series | 1210R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 100µH | |
| Tolerance | ±1% | |
| Current Rating | 120mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 13 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 2.5MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 8MHz | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 2.5MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.128" L x 0.095" W (3.26mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.101" (2.57mm) | |