API Delevan 1210R-273G
1210R-273G picture photo
Mfg. Part Number
1210R-273G
Brief Description
FIXED IND 27UH 193MA 5 OHM SMD
Datasheet Download
1210R-273G.pdf
Availability of 1210R-273G
QUANTITY
1210R-273G Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210R-273G
Internal Part NumberEIS-1210R-273G
Material - CoreFerrite
Inductance27µH
Tolerance±2%
Current Rating193mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant18MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.128" L x 0.095" W (3.26mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210R-273G
Related Links1210R, 1210R-273G Datasheet, API Delevan Distributor
1210R-273G Details Description
Related parts for 1210R-273G
IC LINE RCVR QUINT DIFF 28-PLCC datasheet.pdf
PAK50 CONN datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 690MA 650 MOHM datasheet.pdf