API Delevan 1210R-392J
1210R-392J picture photo
Mfg. Part Number
1210R-392J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 378MA 1.3 OHM
Datasheet Download
1210R-392J.pdf
Availability of 1210R-392J
QUANTITY
1210R-392J Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210R-392J
Internal Part NumberEIS-1210R-392J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1210R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance3.9µH
Tolerance±5%
Current Rating378mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.3 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant50MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.128" L x 0.095" W (3.25mm x 2.42mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210R-392J
Related Links1210R, 1210R-392J Datasheet, API Delevan Distributor
1210R-392J Details Description
Related parts for 1210R-392J
FILTER LINE RFI COMPACT DUAL 15A datasheet.pdf
WIRE MARKER B/Y .05-.12"1000PC datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf