Atmel AT28C010E-12PC
AT28C010E-12PC picture photo
Mfg. Part Number
AT28C010E-12PC
Brief Description
IC EEPROM 1MBIT 120NS 32DIP
Datasheet Download
AT28C010E-12PC.pdf
Availability of AT28C010E-12PC
QUANTITY
AT28C010E-12PC Order Process
Ship out your order
Specifications of AT28C010E-12PC
Internal Part NumberEIS-AT28C010E-12PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Parallel
Memory TypeEEPROM
Memory Size1M (128K x 8)
Speed120ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case32-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package32-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT28C010E-12PC
Related LinksAT28C01, AT28C010E-12PC Datasheet, Atmel Distributor
AT28C010E-12PC Details Description
Related parts for AT28C010E-12PC
OPTOISO 7.5KV OPN COLLECTOR 6SMD datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 6V datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 8.4A 25 MOHM TH datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 11POS 5MM datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 200MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 17.8 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf