AVX Corporation 1210YC102KAT2A
1210YC102KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
1210YC102KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 16V X7R 1210
Datasheet Download
1210YC102KAT2A.pdf
Availability of 1210YC102KAT2A
QUANTITY
1210YC102KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210YC102KAT2A
Internal Part NumberEIS-1210YC102KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210YC102KAT2A
Related Links1210YC1, 1210YC102KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1210YC102KAT2A Details Description
Related parts for 1210YC102KAT2A
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 800MA 250VAC RAD datasheet.pdf
CONTROL TEMP VOLTAGE OUT 24V datasheet.pdf
RES 475 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.715 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 10MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 388MA 2.25 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf