ITT Cannon, LLC KJL7T17N26SN
KJL7T17N26SN picture photo
Mfg. Part Number
KJL7T17N26SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
KJL7T17N26SN.pdf
Availability of KJL7T17N26SN
QUANTITY
KJL7T17N26SN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJL7T17N26SN
Internal Part NumberEIS-KJL7T17N26SN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series I, KJL
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJL7T17N26SN
Related LinksKJL7T1, KJL7T17N26SN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJL7T17N26SN Details Description
Related parts for KJL7T17N26SN
LED PANEL IND GRN DIFF SNAP-IN datasheet.pdf
FIXED IND 6UH 7.5A 17 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
A5 400W 20 BIT INCREMENTAL datasheet.pdf
CABLE 8POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 18A 2.2 MOHM SMD datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 2.4UF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf