Copal Electronics 1211P103
1211P103 picture photo
Mfg. Part Number
1211P103
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.75W TH
Datasheet Download
1211P103.pdf
Availability of 1211P103
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1211P103 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1211P103
Internal Part NumberEIS-1211P103
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
Series1211
PackagingTube
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns22
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialWirewound
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.323" x 0.276" Face x 1.252" L (8.20mm x 7.00mm x 31.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1211P103
Related Links1211, 1211P103 Datasheet, Copal Electronics Distributor
1211P103 Details Description
Related parts for 1211P103
RES ARRAY 8 RES 4.7K OHM 16SOIC datasheet.pdf