Apem Inc. 12146GK1VX780
12146GK1VX780 picture photo
Mfg. Part Number
12146GK1VX780
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 100MA 30V
Datasheet Download
12146GK1VX780.pdf
Availability of 12146GK1VX780
QUANTITY
12146GK1VX780 Order Process
Ship out your order
Specifications of 12146GK1VX780
Internal Part NumberEIS-12146GK1VX780
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series12000
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating100mA (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLocking Lever
Actuator Length19.40mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.00mm Dia
Bushing Thread15/32-32
Ingress Protection-
FeaturesMatte Black Finish
Actuator MaterialBrass
Electrical Life20,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12146GK1VX780
Related Links12146G, 12146GK1VX780 Datasheet, Apem Inc. Distributor
12146GK1VX780 Details Description
Related parts for 12146GK1VX780
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 250W datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 5A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.09 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 72.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 6.9A 22 MOHM TH datasheet.pdf